MERKEZİ UYDU SİSTEMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKN HER ŞEY

merkeziuydusistemihakkindahersey


Apartman gibi toplu yaşam alanlarında yüksek çözünürlüklü uydu tv yayınlarını her abonenin çanak anten kurmasına gerek kalmadan tüm apartman sakinlerinin yararlanabilmesi için tek Merkezi Sistem üzerine kurulu olan ve dairelerin yayın almasını sağlayan bu sisteme Merkezi Uydu Sistemi denir.

Peki Merkezi Uydu Sistemlerinin sunduğu ayrıcalıklar nelerdir? Bu yazımızda Merkezi Uydu Sistemi hakkında merak edilen tüm konuları ele alacağız.

Merkezi Uydu Sistemi Nedir ve Neden İhtiyaç Duyulur?

Her abone için çanak anten ihtiyacını ortadan kaldıran, her aboneye eşit kalitede sinyalin ulaşmasını sağlayan, binalardaki antenlerden kaynaklı görüntü kirliliğini önleyen, binlerce yüksek çözünürlüklü TV kanalına erişim sağlayan sistemlerdir.

Merkezi Uydu Sistemi Avantajları Nelerdir?

Apartmanlarda veya toplu yaşam alanı hizmeti sunan kurumlarda kullanılan dijital uydu yayınlarından insanların toplu olarak faydalanmaları için kurulan ve çanak kirliliğini önleyen Merkezi Uydu Sistemlerinin birçok avantajı mevcuttur.

Merkezi Uydu Sistemlerini kullanan apartman sakinleri, pek çok uydu sisteminden alınan sinyaller ile yüzlerce televizyon kanalını, en iyi görüntü kalitesi ile izleme şansına sahip olacaktır. Receiver (Alıcı) uydu alıcısı ile bina sakinleri kendi istekleri ile özel ya da şifreli kanalları izleyebilirler. Ekstra tedarik edilen uydu kullanımı ile spor kanalları gibi pek çok kanal izleme seçeneği sunmaktadır. Her dairenin ayrı bir çanak anteni kullanmaması ve alıcının ortak noktada birleştiriliyor olması hem ekonomik yönden avantaj sağlarken hem de apartmanın dış görünümünün daha estetik görünmesine olanak sağlar. Ek olarak her dairenin kendine ait anteni olmayacağı için dairelerin kendi içlerinde yaşadığı sorunlar da ortadan kalkacaktır. Merkezi Uydu Sistemlerinin avantajlarını kısaca özetleyecek olursak:

 • Kullanıma hazır altyapı.
 • Uyduda bulunan tüm kanalları izleyebilme imkânı.
 • Yayınları Dijital kalitesi ile izleyebilmek.
 • Kullanıcıların balkonlarında veya cam kenarlarında çanak kirliliği olmaması.
 • Kanal kapasitesini artırabilme.
 • Kurulumunun oldukça basit olması.
 • Teknoline fiber optik ürünleri sayesinde 28.672 aboneye kadar tek merkezden yayın imkanı.

 

Merkezi Uydu Sistemleri Ekipmanları Nelerdir?

Teknoline ailesi olarak sunduğumuz Merkezi Uydu Sistemleri ile pek çok televizyon ve radyo kanalını birden çok konuma dağıtabiliyoruz. Bakım evleri, oteller, pansiyonlar, hastaneler, tatil köyleri gibi birçok toplu yaşam alanına hizmet sunuyoruz. Bu sistem, bir dağıtım merkezine bağlanacak olan uydu anteni ile çalışmaktadır. Bu anten daha sonra sinyalleri alır ve seçilen kanalları her bir konuma yönlendirir. Sistem yöneticisi bu kanalların herhangi birini veya tamamını değiştirebilir. Ek olarak herhangi bir kullanıcı, herhangi bir zamanda herhangi bir kanala erişebilir. Bunların hepsi tek bir uydu çanağı ve dijital antenden gelmektedir. Bu durum da ayrı ve göze çarpmayan bir dış görünüme sahip olan sağlam ve kapsamlı bir sistem olarak nitelendirilmektedir. Peki Merkezi Uydu Sistemlerinin ekipmanları nelerdir? Ekipmanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

Çanak Anten

Teknoline çinko fosfat kaplamalı uydu çanak antenleri, değişik çapta ve boyda olurlar. Ek olarak Alüminyum LNB kolu da mevcuttur. Uydudan alınan verici dalgaları alır ve LNB’ye iletirler.

Santral LNB

LNB, çanak antenin uydudan aldığı verici dalgaları toplar ve uydudan gelen sinyali, Merkezi Uydu Santraline ulaştırır. Bu sinyalleri, TV uydu kablosu aracılığıyla ulaştırmaktadır.

Televizyon Uydu Kablosu

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sinyal taşıma görevine sahiptir.

Uydu Santrali (Multiswitch)

Çanak antenden gelen sinyalleri santralde toplar ve dairelerin her birine uydu ve headend yayınlarını tek bir TV kablosu aracılığı ile yollar. Teknoline fiber optik ürünleri sayesinde 28.672 aboneye kadar tek merkezden yayın gönderilebilmektedir. Böylece her bir daire birbirinden bağımsız şekilde uydu yayınlarını izleyebilir.

Sat Priz

Daireye çekilen kablolar sat prize bağlanır. Bu şekilde kabloların bağlandığı her bir alıcıya uydu sinyali gelmiş olur.

 

Multiswitch Özellikleri

merkeziuydumultiswtich

Multiswitch, LNB ile uydu alıcısı arasına yerleştirilen bir cihazdır. Alıcının bakış açısından, Multiswitch, yeterli kontrol komutları kullanılarak talep edilmesi gereken uydu polarizasyonunda sinyaller sağlayan bir LNB görevi görmektedir. Dağıtım sistemine dahil olan herhangi bir alıcının, belirli bir uydu tarafından yayınlanan herhangi bir kanala erişmesi gerekir.

Daha fazla uydudan gelen sinyallerin dağıtılması durumunda, Multiswitch, birkaç ayrı anahtar kullanılan LNB grubu olarak işlev görür. Kendisine bağlı herhangi bir alıcı, standart kontrol komutlarını kullanarak belirli bir uydu tarafından yayınlanan herhangi bir kanala erişim sağlayabilir. Teknoline ailesi olarak ürettiğimiz Multiswitch çeşitleri hakkında genel özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Birbirinden bağımsız yüksek izolasyonlu abone çıkışları
 • Abone çıkışlarındaki fazla kazanç sayesinde düşük sinyallerde çalışabilme özelliği
 • Quad&Quattro LNB kullanım özelliği
 • 100 volta kadar abone port koruması
 • Abone başına 100 m dağıtım uzunluğu
 • Ledli abone kontrol sistemi
 • Port kilitleme özelliği
 • Yüksek frekanslardaki fazla kayıp için her abone çıkışına +4 Db lik ekolayzer
 • İlk ve son abone arasında 1 Db lik kazanç farkı

Multiswitch, birkaç uydu girişinden oluşmaktadır. Her anahtar çıkışı tek bir kablo girişi içindir. Alınacak herhangi bir uyduya 4 giriş atanması gerekir. Her dörtlü bir LNB'ye bağlanmaktadır. Quattro LNB kullanıldığında, Multiswitch ile uygun ara bağlantıya dikkat edilmelidir. Kabloların karıştırılması sinyal alım kaybına neden olur. Bu nedenle Multiswitchlerin uydu girişleri uygun şekilde işaretlenmiştir.

 

Fiber Optik Sistemleri ve Özellikleri

merkeziuydufiberoptik

Fiber Optik Sistemi, dijital veriyi belirli mesafeler arasına taşıyabilen insan saçı kadar ince ve optik yönden saf tellerden oluşmaktadır. Fiber Optik, uzun ve bir saç teli kadar incedir. Saf camdan oluşan bir yapıya sahiptir. Özetleyecek olursak, ince cam tellerden oluşan bu sistem, ışık sinyalini uzun mesafelere iletebilen optik kablolar dizisidir. Bu optik fiberlerin binlercesi bir araya geldiğinde optik kabloları oluşturur. Bu birleşim ile bir dış kablo koruyucuyla bir arada bağlı durmaktadırlar. Teknoline fiber optik ürünleri sayesinde 28.672 aboneye kadar tek merkezden yayın

Optik Fiberler iki çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır:

 • Tek Kor Optik Multiswitch
 • Çoklu Kor Optik Multiswitch


Tek Kor Optik Multiswitch


merkeziuydutekkoroptikmultiswitch

Tek Optik Kor üzerinden oluşturulmuş fiber optik uydu dağıtım sistemidir. Optik alıcı ve Multiswitch sadece tek kutuda bulunmaktadır. Voltaj Led göstergeleri mevcuttur. Ayrıca yüksek izolasyon özelliğine sahiptir. Yüksek performans ve özel güç kaynağı ile Harici TERR Girişi de mevcuttur.

 

Tek Kor Optik Transmitter

merkeziuydutekkoroptiktransmitter

Girilen uydu sinyallerini tek kor fiber optik kablo üzerinden dağıtımını gerçekleren cihazdır. 4 Uydu ve terrestrial yayın tek kor fiber optik kablo dan optik splitter yardımı ile 64 farklı noktaya kayıpsız bir şekilde dağıtımını sağlar. Taşınan noktalarda fiber optik multiswitch veya fiber optic receiver kullanılarak abone sayıları kaskatlanarak arttırılır. Projelere uygun özellikte farklı ihtiyaçlara göre modeller sunulmaktadır.

Her bir çıkış için kazanç ayarı mevcuttur. SC/APC konnektör sistemi ve LNB kısa devre koruma devresi ile 5mw çıkış gücü bulunmaktadır. İsteğe göre ayarlanabilir manuel AGC opsiyon sistemi istediğiniz şekilde ayarlanabilmektedir.

 

Tek Kor Optik Receiver

merkeziuydutekkorfiberoptikreceiver

Fiber optic transmitterdan gelen sinyali koaksiyel sinyale çevirir. Harici terr girişi sayesinde ekstra kamera, headend ve QAM yayınları girilebilir. Çıkış seviyesi için birbirinden bağımsız manuel ve AGC seçme opsiyonu vardır. Özel kasası sayesinde şık bir görünüm ve maksimum izolasyon özelliği mevcuttur.

 

Çoklu Kor Fiber Optik Sistem

Her polaritenin ayrı ayrı fiber kablolarla taşındığı sistemlerdir.

 

Çoklu Kor Optik Multiswitch

merkeziuydufiberoptikmultiswitch

Optik alıcı ve Multiswitch sadece tek kutudadır. Her giriş için kazanç ayarı mevcuttur. Voltaj led göstergeleri ile yüksek izolasyon mevcuttur. Yüksek performans ve özel güç kaynağı ile harici TERR girişi vardır.

 

Çoklu Kor Optik Transmitter (Verici)

merkeziuyducokkoroptiktransmitter

Girilen uydu sinyallerini her polarite için farklı fiber optik kablo üzerinden dağıtımını gerçekleren cihazdır. 4 Uydu ve terrestrial yayın fiber optik kablo dan optik splitter yardımı ile 64 farklı noktaya kayıpsız bir şekilde dağıtımını sağlar. Taşınan noktalarda fiber optik multiswitch veya fiber optic receiver kullanılarak abone sayıları kaskatlanarak arttırılır. Projelere uygun özellikte farklı ihtiyaçlara göre modeller sunulmaktadır.

Quat & Quatro LNB 13V 18V 22Khz özelliğine sahiptir. C Band ve Q Band mevcuttur.

Her Polariteye Farklı IF sinyal girişi vardır. Düşük arıza ihtimali ile uzun ömürlüdür.

Her polarite için 20 dB kazanç ayarı vardır.

 

Çoklu Kor Optik Receiver (Alıcı)

merkeziuydufiberoptikreceiver

Fiber optic transmitterdan gelen sinyali koaksiyel sinyale çevirir. Harici terr girişi sayesinde ekstra kamera, headend ve QAM yayınları girilebilir.

Quat & Quatro LNB 13V 18V 22Khz özelliğine sahiptir. C Band ve Q Band mevcuttur.

Her Polariteye Farklı IF sinyal girişi vardır. Düşük arıza ihtimali ile uzun ömürlüdür.

Her polarite için 20 dB kazanç ayarı vardır.

 

Headend Sistemleri ve Özellikleri

merkeziuyduheadendsistemleri

Hotel, rezidans, toplu konut, site, rezidans gibi yerleşim merkezlerinde kullanılan headend (SMATV), güncel televizyonların çoğunda bulunan DVB-T, DVB-C tüner sayesinde yayınların alınabilmesi için uydu alıcısına ihtiyaç duymaz ve kamera, yerel yayın, info yayın gibi çeşitli kaynakların sisteme entegre edilebilmesine olarak sağlar.

Bu sistem, ayrı olarak kurulan bir sistemden çok daha ekonomiktir. Bu tür bir merkezi uydu sistemi gibi ön uç ve dağıtım kurulumlarının yapıldığı binalarda, TV kanal başı maliyet, daire, oda ya da TV cihazı başına maliyet gibi durumlar söz konusu değildir. Genellikle tercih edilen kanalların yer aldığı uydu miktarına göre çanak anten kurulur. Örneğin; iki farklı uydu üzerinden yayın alınacaksa 2 adet anten ihtiyacı vardır. Headend uydu sistemi ana yapısı içerisinde öne çıkan elamanlar sırasıyla; Çanak Anten, LNB, Koaksiyel kablo, Multiswitch, Receiver (Alıcı), Modülator, Combiner ve Konnektör’dür.


Headend Sistemleri iki farklı başlığa ayrılmaktadır. Bunlar; Analog Headend Sistemleri ve Dijital Headend Sistemleridir.


Dijital Headend Sistemleri

Dijital Headend Sistemlerinde sunduğumuz ürünler:

 • DVB-T/C QAM Modulator
 • DVB-C QAM Alıcı
 • IP TV Alıcı


Analog Headend Sistemleri

Analog Headend Sistemlerinde sunduğumuz ürünler:

 • Kompakt Headend
 • Uydu TV Demodülatörleri
 • Tek Yan Bantlı TV Modülatörleri
 • Çift Yan Bantlı TV Modülatörleri
 • Ortak Anten Dağıtım Santralleri


Teknoline olarak yaptığımız yatırım ve geliştirdiğimiz teknolojiler ile üretiyor ve uyguluyoruz. Ürünlerimiz ile ilgili bilgi ve sipariş için
bize ulaşın!