FİBER OPTİK SİSTEMLER VE SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Fiber Optik, ışık sinyalinin gönderildiği camdan yapılmış sıkı tüpler içerisine yerleştirilen, mukavemet elemanı olarak cam elyaf ile güçlendirilip koruyucu bir dış kılıf ile kaplanan bir kablo çeşididir.

Günümüzde bu kablolar; görüntü gönderme ve sesli mesaj gönderme gibi eylemler için kullanılmaktadır. Bu kablolar, veri iletiminde önemli bir role sahiptir. Ayrıca günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bu kablolar ile uydu yayınları gönderilebilmektedir.

Bu kabloların;

 • Bant genişliğinin yüksek olması
 • Metal kablolara göre parazite daha az zarar vermesi
 • Daha kalın olması
 • Daha hafif olması
 • Verilerin dijital olarak iletilebilmesi

 gibi birçok avantajı vardır.

 

Tek Kor Optik Sistem Unsurları

Tek Kor Fiber Optik sistemler büyük projelerin kullanım alanlarına sahiptir ve dalga boyu 1270 ile 1570 nanometre olan kızılötesi lazer ışığını iletir. Tek kablo içerisinde 4 farklı uyduyu çanaktan gelen kalite ile son noktaya taşır.  Fiber optik kabloların en belirgin özelliği bakır kablolara göre kayıpsız olmasıdır.

 

Tek Kor Fiber Optik Multiswitch Özellikleri

tekkorfiberoptikmultiswitch

Tek Kor Fiber Optik üzerinden optik Multiswitch sistemleridir. Optik alıcı ve Multiswitch sadece tek kutuda bulunur. Tek Kor Optik Multiswitchte voltaj ve led göstergesi özelliği bulunmaktadır. Yüksek performans ve özel güç kaynağının yanı sıra pratik bir kullanıma sahiptir. Genellikle villa tiplerinde kullanılır. Multiswitch ve alıcının tek bir kutuda olmasından dolayı sinyal kayıpları çok azdır.

 

Tek Kor Optik Transmitter Özellikleri

tekkorfiberoptiktransmitter

Tek kor fiber optik transmitter, merkezde bulunan bakır kabloyu optik kabloya çeviren cihazdır. 2mw 5mw ve 10mw olmak üzere 3 çeşit transmitter vardır ve kendi içlerinde uydu sayılarına göre çeşitlilik göstermektedirler. Her bir çıkış için birbirinden bağımsız kazanç ayarları mevcuttur. İçerisindeki yüksek izolasyonlu endüstriyel beslemeler sayesinde uzun ömürlü ve garantili üründür.  İsteğe göre ayarlanabilir manuel AGC opsiyon sistemi ile Tek Kor Transmitter, pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. 1-2-3-4 uydu olmak üzere 4 çeşit mevcuttur.

 

Tek Kor Fiber Optik Receiver Özellikleri

tekkorfiberoptikreceiver

Tek Kor Fiber Optik üzerinden fiber optik alıcı sistem ile her giriş için kazanç ayarı bulunur.

Voltaj led göstergeleri ve yüksek izolasyon kompakt sistemi ile kullanımı oldukça pratiktir.

Ayrıca Tek Kor Optik Receiver, yüksek performanslı özel güç kaynağına sahiptir.

 

Çok Kor Optik Sistem Unsurları

Çok Kor Optik Fiberler altyapıda 12 kor fiber çekilmiş projelerde kullanılır. Çok kor sistemlerin tek kor sistemlerden farkı her polarite birbirinden bağımsız şekilde gönderilmektedir. 1310 nm dalga boyu kullanılmaktadır. Tek kordaki gibi birbirinden bağımsız kazanç ayarları mevcuttur. İçerisinde endüstriyel besleme mevcuttur. Standart 3 uydu sistemi mevcuttur.

 

Çok Kor Optik Transmitter Özellikleri

cokkorfiberoptiktransmitter

Quat & Quatro LNB ye uyumludur. Çok kor transmitter, bakır kabloyu optik kabloya çeviren cihazdır. 2-5-10 mw çeşitleri mevcuttur. Birbirinden bağımsız polariteleri sayesinde yüksek izolasyon ve kazanç ayarı sağlarlar. 1310 nm dalga boyu kullanılır. Kazanç ayarı 20 db olarak yükseltilip azaltılabilir. Lnb besleme özelliği sayesinde kısa devre koruma özelliği de mevcuttur.

 

Çok Kor Optik Receiver Özellikleri

cokkorfiberoptikreceiver

Quat & Quatro LNB ye uyumludur. Çok Kor Optik Receiver, her polariteye farklı IF sinyal girişi sağlar. Her polarite birbirinden bağımsız yüksek izolasyona ve ayarlamaya sahiptir. Düşük arıza ihtimali ile uzun ömürlüdür. Yüksek performanslı Transmitter, her polarite için 20 dB Attenuator ayarına sahiptir.

 

Fiber Optik Aksesuarları

Fiber Optik aksesuarları aşağıdaki gibidir:

 • Patch Panel
 • Patch Cord
 • Pigtail
 • Ölçü Aleti
 • Fiber Optik Splitter
 • Fiber Optik Konnektör
 • Fiber optik adaptör
 • Fiber Media Konvertör
 • Fiber Optik LNB
 • Fiber Optik LNB Konverter

 

Fiber Optik Splitter Özellikleri

fiberoptiksplitter

Fiber optik splitter ürünler pasif cihazlardır. 2-4-8-16-32-64 lü çeşitleri bulunmaktadır. Bölünme oranına göre sinyal kayıpları mevcuttur. Genellikle bu ürünler rack tipi kasaların içerisinde, merkezde rack kabinde bulunurlar. Transmitterdan gelen sinyalleri bölüp, projedeki son noktalara iletirler.

  

Fiber Optik Konnektör Özellikleri

Fiber optik kablo kurulumu gibi konularda kolaylık sağlayan fiber optik konnektörler birçok yapılandırmada kullanılabilmektedir.

 

 • Fiber Optik LNB
fiberoptiklnb

Fiber optik lnb ler çanaktan aldıkları sinyalleri direkt olarak optik kablo ile converter cihazına ileten ürünlerdir. Fc/upc konnektörü sayesinde çanaktan gelen tek kor optik kabloyu 4 farklı bakır kablo polariteye çevrilir. Böylelikle sinyaller çanak antenden geldiği kalitede olur ve bozulmaz.

 

 • Fiber Optik LNB Konverter
fiberoptiklnbkonverter

Bu ürün optik lnb den gelen tek kor kabloyu 4 farklı polariteye çevirip, sistemi bakır kabloya geri dönüştürür ve sistemin kullanıldığı projeye göre üzerindeki anahtar sayesinde yüksek kazanç düşük - kazanç ayarı yapılabilir. Optik konverter kasaları ve optik lnb kasaları döküm zamak kasalar olduları için oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.